MERHABA DÜNYALI!

Bizimle tanışmak için en ideal yer olan buraya hoş geldin.

Burası bizim mutfağımız, evimiz, yaşam alanımız.

Renkli bir dünya içerisinde evriliyor, çalışıyoruz.

Renkli bir dünya içerisinde evriliyor, çalışıyoruz.

Aslında ilk yola çıkış amacımız, genel geçer anlamı ile “yaratıcılık ile yoğurulmuş işler, şeyler” yapmak idi. Ancak zaman, şartlar, süreçler bizi teknoloji ağırlıklı bir yere getirdi. Yarın nereye doğru gideriz, bilinmez. Elbette ileriye yönelik hayallerimiz var. Ama öncelikle şu anda neler ile uğraşıyoruz, bahsedelim:

Dünya Internet trafiğinin üçte birine yakın kısmını tek başına taşıyan bir devin, Akamai’nin Türkiye çözüm ortağıyız. İçerik Dağıtım Ağı, yani CDN ile ilgili tüm ihtiyaçlarınıza son derece kapsamlı cevap verebilen bir altyapı Akamai. Detayları oldukça fazla ancak genel bir fikir vermesi açısından paylaşalım; halihazırda küresel olarak Facebook, Apple, Microsoft yazılım indirmeleri gibi oldukça yoğun trafikleri Akamai taşımakta. Ayrıca dünya genelinde en yoğun izlenmelere sahip Redbull Felix Baumgartner uzay atlayışı, Londra Olimpiyatları gibi canlı yayın özelliğindeki pek çok etkinlik de Akamai tarafından dünya genelinde izleyicilere ulaştırıldı. Detaylar için aynı masa etrafında bir araya gelmemiz faydalı olacaktır...

Online video alanında epey yoğun çalışıyoruz. Videonun, Internet üzerindeki yazılı metin kavramının yerini alacağına inanıyor, markalara bu yönde stratejik danışmanlık ve içerik yaratma/üretme konularında destek veriyoruz. Bu içeriklerin işlenmesi, web sitelerinde görünümünün mükemmelleştirilmesi ve izleyici kitlesine iletilmesi boyutunda da, yine alanında en önde gelen global oyunculardan bir tanesi olan Brightcove ile çözüm ortaklığımız var. Çok basit bir anlatım ile Brightcove, Internet üzerinden VoD (Video On Demand) ve canlı yayın olmak üzere tüm video yayıncılığı ihtiyaçlarınızı uçtan uca ve neredeyse sıfıra yakın teknik bilgi ile çözmene yardımcı bir platform.

Yabancı çözüm ortaklarımızın sonucusu ise TrendOne... TrendOne, bir trend araştırma ajansı. Aynı zamanda "fütürizm" olarak da adlandırılabilecek bir faaliyet alanında yer alıyor. Her ay düzenli olarak yayınladığımız Trend Raporları'nı ilgilenen markalara sunuyor, arzu eden markalara ise anahtar teslim biçimde "yaratıcı fikir-teknolojik gereksinim-uygulama" üçlüsünü bütünsel olarak sunarak anahtar çözüm pazarlama projeleri teslim ediyoruz. 

Gelelim "yaratıcılık" kısmına işin...

Aklımızda dönüp duran sorular var boy boy:

Özellikle son dönemde "yaratıcı" olduğu öne sürülen yerli iletişim/pazarlama işlerine göz gezdirdiğimizde içimiz acıyor. Üzülüyoruz gerçekten. "Genel-geçerin" adı olmuş bugünlerde "yaratıcı". Hoş zaten kavramsal olarak da bir karmaşa var. YARATICI olanın, işin kendisi değil de yaratımı gerçekleştiren kişi/kişiler olması gerekmiyor mu? Oysa aslında fikir üretimi konusunda dur durak bilmemesi gereken ve kendisinden tam da ve sadece bu beklenen bir sektör ve bu sektörün mensupları, aralarında ingilizce-kelimeler-sosu-bol bir lisana günden güne daha fazla dört el ile sarılmak; içeriği su kaldırır bir sektör içi rekabet oyununda köşe kapmaya çalışmak ve özgünlüğü, ana akımdan ayrışma özelliği yok denecek kadar az "işler" üretmek dışında ortaya ne koyabilmekte?

Sosyal medya hesabı yönetebilir olmanın, otomatik olarak bir "ajans" olmaya götürebildiği, "ajans" statüsüne sahip olan her kümenin de -kelimeye yüklenen anlam nedeniyle- "yaratıcı" sanıldığı, öyle olmasının beklendiği bir düzen bizi sarıp sarmalamadı mı?

Dijital Medya Konferansı, Sosyal Medya Zirvesi, XYZ Yaratıcılık Ödülleri Nirvanası, ABC İnteraktif Ödülleri Everesti, Dijital ve Sosyal Medya Somon Ödülleri Zirvesi Konferansı ve benzeri etkinlikleri düzenlemenin artık adeta bir mecburiyet ve kolay gelir kapısı halini aldığı; etkinliklerin içlerini doldurmayan ancak şişiren, kimsenin tanımadığı yabancı isimli konuşmacıların etrafında kümelenip "selfie" çektirmenin "yaratıcılığa giden yolun taşlarından biri" olarak kabul gördüğü bir zamane içerisinde değil miyiz?

Tam da yukarıda yazılı olanların devrindeyiz ve bu sebeple bizim içimize sinen ya da kendisi bizden bu anlamda bir çalışma isteyen birileri çıkana kadar bu hizmet alanımızı geri planda tutacağız zira artık "yaratıcı medya sanatları" kapsamındaki tüm alt alanlar, Türkiye'de içi boşaltılmış renkli birer kavanoz gibi iş hayatının üzerine spot tutulan raflarında dizili durmakta.

Beyin isterseniz bizde mevcut... Oturur konuşuruz, çalışırız.